İÇ TİCARET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Paris Rungis Toptancı Halinde İncelemelerde Bulunuldu

Müsteşar Yardımcımız Sayın İsmail YÜCEL, Genel Müdürümüz Sayın Dursun COŞKUNÇELEBİ ve Bakanlığımız yetkilileri ile İzmir Ticaret Borsası Meclis Başkanı Barış KARAGÖZ ve Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu KESTELLİ ve beraberindeki heyet tarafından 5957 sayılı Hal Kanunu ile 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu kapsamında Paris’te çeşitli incelemeler yapıldı ve temaslarda bulunuldu.
 
18-21 Eylül 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilen inceleme ziyareti kapsamında, Avrupa’nın en büyük toptancı hali olan Paris Rungis Toptancı Hali yerinde incelendi. Bu kapsamda, toptancı halinin su, kırmızı et ve süt ürünleri, kesme çiçek ile sebze ve meyve bölümleri ziyaret edildi. Ayrıca, Rungis Toptancı Hali Genel Sekreteri Sayın Francis LEFEVRE tarafından toptancı halinin tarihçesi, fiziki yapısı ve işleyişine ilişkin bilgilendirme sunumu yapıldı. 

Fransa’daki sebze ve meyve ticareti uygulamaları ile Ülkemiz ve Fransa arasındaki sebze ve meyve ticaretine yönelik ilişkilerin değerlendirilmesi amacıyla Fransa Tarım Bakanlığı yetkilileri ve Ülkemiz Fransa Büyükelçisi Sn.Tahsin Burcuoğlu ile istişare toplantıları yapıldı.